5 Ergonomik Adımda Klima Iyi mi Sökülür (Sökülür)?Klima iyi mi kaldırılır? Ev değişiklik yapmak, klimanın evimizdeki yerini değişiklik yapmak benzer biçimde herhangi bir nedenle yada herhangi bir nedenle klimanızı sökmeniz gerekebilir. Bu teknik bir süreç olduğundan kesinlikle yetkili bir teknik personelden destek almalısınız. Aksi takdirde klimaya zarar verebilir ve gereksiz harcamalara niçin olabilirsiniz. Bu yazıda biz klima sökme Iyi mi yapılacağını adım adım anlatacağız.

1. Klimayı Soğutma Ayarında Çalıştırın

İlk adımımızda klimayı bir süre soğuk ayarda çalıştırmamız gerekiyor. Klima sökümü Bunu yapmadan ilkin bu ayarda çalıştırdığımızda sistemdeki klimanın içindeki gazı tamamen açmış olacağız. Klima gazının toplanması oldukça önemlidir. Bu sebeple doğru yapılmazsa ek maliyetlere niçin olacak sonuçlara yol açabilir. Ek olarak gazı tam olarak toplayamazsak açığa çıkan gazın atmosfere zarar vermesine niçin oluruz.

2. Vanaları Kapatma ve Gaz Toplama

Klimanın dış ünitesinde 2 tane boru bağlantısı bulunmaktadır. Bunlardan biri kalınca diğeri incedir. Gaz borularının bağlı olduğu her borunun bir vanası vardır. Gaz saatini (manometre) kalınca borunun vana kısmına bağladığımızda gazın cinsine bakılırsa 4 ile 8 bar içinde tazyik kıymeti görülecektir. Ilk olarak ince borunun vanasını kapatıyoruz. Gazın basıncı düşmeye başlayacaktır. Manometre üstündeki basıncı 0’a düşene kadar izliyoruz. Tazyik 0’a düştüğünde kalınca borunun vanasını kapatıyoruz. Bu süreçte gazı dış üniteye topluyoruz.

Manometre kullanılmayan proseslerde gazın tam olarak toplandığını fark edemeyiz. Sistemde kalan gaz ve yağ borularını sökerken bedenimize ve etrafımızdaki eşyalara zarar verebilir.

3. Güvenlik Elektrik Bağlantısının Kesilmesi

Bu adımda, güvenliği sağlamak için klimanın elektrik bağlantısını kesmeden ilkin klimayı sökmeye başlıyoruz. Bunun için iki yol var. Bunlardan ilki klimanın kurulu olduğu elektrik bağlantısını kesmektir. Diğeri ise sigortaların indirilmesi ile tüm ortamın elektriğini kesmektir. Güvenlik sebebiyle, ortamdaki tüm elektrik bağlantılarının kesilmesini tavsiye ederiz.

4. Klima İç Ünitesinin Sökülmesi

Klima iç ünitesinin sökülmesi Sırasıyla ön kapağın ve kasanın sökülmesiyle başlıyoruz. Hem de elektrik bağlantı ve sinyal kablolarını da çıkarıyoruz. Klimanın alt kısmındaki bağlantı aparatından çıkarıp klimayı birazcık kaldırıyoruz. Arkasından klima drenaj bağlantılarını klima boruları ile beraber tesisattan ayırıyoruz. Son olarak klimayı duvarda tutan aparatı sökerek iç üniteyi çıkarıyoruz.

5. Klima Dış Ünitenin Sökülmesi

Klima gazını sızdırmadan motora topladıktan sonrasında ince ve kalınca boruları havşalarından çıkarıp dış üniteyi tesisattan ayırıyoruz. Arkasından elektrik bağlantısını ve sinyal kablolarını çıkarıyoruz. Dış üniteniz var ise, ayak pabuçlarını ve bağlantılarını da dış üniteden çıkarıyoruz. O süre klimamız boşa gidiyor. Klimayı güvenli bir yere götürüyoruz, var ise klima üstündeki ayak bağlantılarını da bu işlemlerden sonrasında söküyoruz. klima dış birim sökümü İşlemi tamamlıyoruz.

Klima Demontaj (Demontaj) Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Klima sökme işlemini gerçekleştirdikten sonrasında, bir sonraki kurulum için klima boru kitinin kullanılmasını önermiyoruz. Bakır tesisattan geçen akışkan bakır borunun sertleşmesine ve eğilme (uzama) hususi durumunu kaybetmesine niçin olur. Montaj esnasında kopmalar ve kasılmalar meydana gelebilir. Bu durumda klimanızın kompresöründe fazladan bir yük ve tazyik oluşturarak arızalanmasına niçin olabilir.

Yukarıdaki adımlar teknik data ve edinim gerektiren adımlardır. Bu yüzden yetkili klima servisimizden daha rahat, süratli ve ergonomik bir halde yardım alabilirsiniz. klima sökme Yapabilirsin.

Detaylı data için bizimle iletişime geçebilirsiniz.] }

YORUM EKLE

Ekvator Medya