Teknik Servis

Ariston Matis Arıza Kodları *2021 Ariston Kombi Arıza Kodları ve Çözümü

Bu yazımızda Ariston Matis Arıza Kodları, Ariston Matis 24 FF ve Ariston Matis 24 CF tasarımlı kombiler anlamına gelir.

90 LED yanıyor (Alev üzerindeki x işaretli ışık da aynı şekilde açık.) Arıza: Aşırı ısınma başarısız.

Muhtemel Servis: Öncelikle, kazanın susuz kalmadığından emin olmalısınız. Stres düşükse, yükseltmeniz gerekir. Cihaz kış sezonu modunda kalırsa, radyatör vanaları açık olmalıdır. Özellikle 3 ısıtma vanası açık olmalıdır. Ardından merkezi ısıtma kazanını sıfırlamayı deneyin. Ariston kombi arıza ışıkları için bu uygulamalar size bir sonuç getirmediyse; Akış pompası sıkışmış olabilir, ısıtma ünitesi filtresi tıkanmış olabilir, kurulum tıkanmış olabilir, genellikle eşanjörde tıkanma-kireçlenme olabilir, üç yollu kapatma pozisyon değiştirebilir veya merkezde kalabilir. Ariston kombi arıza görüldüğü gibi problemin yaşanması için birkaç faktör vardır. Bu tür senaryoların bir sonucu olarak kesinlikle profesyonel yardım almalısınız.

40-50 Yanıp sönüyor (duman mili ışığı yanıp sönüyor) Hata: Düşük stres başarısız (dikkat).

Uygulanabilir Çözüm: Ariston kombi arıza kurulum, su stresinin azaldığını, yani kurulumun suya ihtiyacı olduğunu ve ayrıca cihazın suyla pompalanması gerektiğini gösteriyor. Matis kombinin olasılıkla alt tarafına yerleştirilmiş mavi doldurma çubuğu ile, batırma basıncını 1 ile 2 bar arasında değiştirmelisiniz. Ariston kombi arızaları  su basıncı yükselir yükselmez, sorun kesinlikle çözülecektir. İyileştirme yoksa, aygıtı sıfırlamalı ve Ariston Servisini aramalısınız.

60-70 Yandı (alevdeki x işaretli ışık yanar) Hata: Düşük stres hatası (engellendi).

Uygulanabilir Seçenek: Ariston kombi arıza göstergeleri cihaz, düşük gelgit basıncı uyarısı sağlasa da, su pompalanmadığında bloke olur ve bu şekilde kullanılır. Ariston matis kombi  Yani çalışmayı bırakıyor. Ariston kombi arızaları ve çözümleri bu arıza durumu, aletin susuz çalışmaması için bloke olduğunu gösterir. Matis kombi kombinin altında bulunan mavi dolgulu çük ile su basmalı ve basıncı arttırmalısınız. Stres 1.5 bar’a ulaştıktan sonra yükleme musluğunu kapatmayı ihmal etmeyin. Sorun halledilecek. Geliştirme yoksa, “sıfırlama” anahtarına basın. Hala sonuç alamıyorsanız mutlaka çözüm desteği alın.

60-70 Yanıp sönüyor (duman mili ışığı da yanıp sönüyor) Hata: Isıtma ünitesi çıkışı ntc hatası.

Muhtemel Çözüm: Ariston kombi kırmızı ışık yanıp sönüyor elektrik prizi sıcaklık algılama ünitesi, algılama ünitesi kabloları veya borularında bir sorun olabileceğini gösteren ısıtıcıdaki bir arızadır. Bu durumda, tespit ve müdahale için servisi aramalısınız.

70-80 Yanıp sönüyor (duman mili ışığı yanıp sönüyor) Arıza: Isıtıcı dönüş ntc arızası.

Olası Seçenek: Isıtma ünitesindeki dönüş sıcaklığı seviye sensöründe bir sorun olabilir. Ariston kombi hata kodları sorun sadece algılama birimiyle de ilgili değil. Bu sorun ayrıca kısa devre durumunda, algılama birimi kablolarında yırtılma durumunda veya algılama birimi boru hatlarında nem oluştuğunda ortaya çıkabilir. Ariston kombi sarı ışık yanıyor  bu durumda, kesinlikle uzman yardımı almalısınız. Ariston kombi çeşitleri  sorun sadece yerinde görülürse net tespit ve tedavi yapılabilir.

70 ve ayrıca duman mili ışığı yanıp sönüyor Hata: Anakart ve Video Klip Kartı arasında etkileşim yok.

Olası Seçenek: Ariston kombi sarı ışık yanıp sönüyor Gadget’ın beyni olan dijital kart ile kontrol paneli kartı arasında etkileşim olmadığını gösteren hata kodudur. Bu durumda dijital kart veya kontrol panosu kartlarından birinin arızalı olduğunu söyleyebiliriz. Ariston kombi ateşleme yapmıyor  geçmişte bunlardan birine müdahale edilmişse, bağlantılar yanlış yapılmış olabilir. Bununla birlikte, gerçekten bir tedavi olmadıysa, elektronik kartın muhtemelen arızalı olduğunu iddia edebiliriz. Yardım için Ariston Servisi ile iletişime geçmelisiniz.

80 LED Yanıp Sönüyor (duman mili ışığı ayrıca yanıp sönüyor) Hata: Eeprom arızalı.

Olası Çözüm: Bu sorun yaşandığında çatı benzeri sembol ışığı da aynı şekilde yanıp söner. Ariston kombi arıza bu hata, dijital kart işlemcisi ile ilgili bir sorun olduğunu gösterir. İşlemci hatası nedeniyle, alet hem sıcak suda hem de merkezi ısıtma modunda çalışmaz. Sorunun düzeltilmesi kart işlemine bağlıdır. Ariston kombi resetleme  bu nedenle, yardım için Ariston Matis Çözümü ile görüşmenizi öneririz.

70 LED Yanıp Sönüyor (x ışığı aynı şekilde alev üzerindedir) Arıza: Elektronik kart arızalı.

Uygulanabilir Çözüm: Matis kalorifer kazanında bu sorun yaşanıyorsa anakart arızası var demektir. Ariston kombi sıcak su vermiyor  bu durumda cihaz çalışmıyor, bloke oluyor. Bu arıza durumunda elektronik kartın arızalı olduğunu gösteren kart devreye girer. Ariston kombi su doldurma nasıl yapılır?  Sorun sadece bir onarım çalışması veya değiştirme prosedürü ile giderilebilir. Bu konuda uzman Ariston Çözüm grubundan da yardım almanız gerekir.

40-60-80 ve ayrıca duman mili ışığı yanıp sönüyor Hata: İlk ateşlemeden sonra yeterli ateş yok.

Uygulanabilir Çözüm: Matis tasarım kombinin, yangın yetersizliği olan ilk ateşlemeden sonra alevi keşfetmediğini gösteren arıza kodudur. Ariston kombi nasıl çalışır? Bu durumda iyon eksikliği olabilir. Basitçe söylemek gerekirse, iyonizasyon elektrotunda, gaz armatöründe veya ana kartta bir sorun olabilir. Başlangıçta cihazı birkaç kez sıfırlayın, sonuç alamazsanız mutlaka çözümü arayın.

50-60-80 led ve ayrıca baca ışığı yanıp sönüyor. Hata: Yangın 2. ateşlemeden sonra ister.

Muhtemel Çözüm: Bu durumda Matis kombi, ikinci ateşlemeye rağmen alevin yeterince gelmediğini gösterir. Ariston kombi derece ayarlama cihaz aslında bozuldu ve çözüm müdahalesi gerekiyor.

Ariston Matis Arıza Kodları

Yangında x işaretli ışık parlar. Hata: Alev arızası yoktur.

Muhtemel Servis: Alevin, aletin bir dizi ateşleme denemesinden sonra keşfedilmediğini ve bu nedenle cihazın etkin bir şekilde ateşlemek için çalışmayı durdurduğunu gösterir. Bu durumda, gaz giriş kapamalarının incelenmesi gerekir. Gaz kesiciler kapatılırsa, açılması gerekir. Ariston kombi ısıtma sistemi pompası aşırı çalışma evin gaz girişleri ve ayrıca merkezi ısıtma kazanı açık olmalıdır. Daha sonra sıfırlama işlemi yapılmalıdır. Ariston kombi kullanımı 3 sıfırlama uygulamasından sonra sonuç alınamazsa, bu durumda; Ateşleme iyonizasyon elektrodu, ana kart veya gaz kesmede bir sorun olabilir. Bu durumda mutlaka profesyonel Ariston Çözüm grubundan yardım aramalısınız.

50-60-70 ve ayrıca baca ışığı yanıp sönüyor Arıza: Gaz kesme kapalı ancak yangın var.

Uygulanabilir Seçenek: Bu hata durumunda, aracın alevi kendi kendine keşfettiğini iddia edebiliriz. Kombi ateşleme yapıyor hemen sönüyor gaz vanası kapalı olmasına rağmen alev tespit edilirse; İyonizasyon elektrodu, gaz nakliyecisi veya elektronik kart ile ilgili bir sorun olabilir. Bu durumda, sıfırlama prosedürü başlangıçta yapılmalıdır ve konuyla ilgili herhangi bir yenileme yoksa profesyonel destek alınmalıdır.

60-70-80 ve baca ışığı yanıp sönüyor Hata: Alevi kesmek için hata yapın.

Muhtemel Servis: Bu LED’ler yandığında aletin alevi kapattığını iddia edebiliriz. Ariston kombi su basıncı kaç olmalı? Bu, cihazdaki teknik bir arızadır. Bu durumda, kullanıcının önce birkaç sıfırlama yapması gerekir. Sıfırlama çalışmazsa, çözüm desteğinin alınması gerekir. Sorun yalnızca yerinde görülür ve ayrıca bulunursa müdahale edilerek sorun giderilir.

Baca simgesi yanar Arıza: Atık gaz tahliye sorunu.

Uygulanabilir Seçenek: Ariston kombi sıcak su gelmiyor bu durumda, cihaz baca ise, duman mili çekişinde bir sorun olduğunu ve ayrıca atık gazın gönderilemeyeceğini gösterir. Baca algılama ünitesinde de bir sorun olabilir. Bu durumda, cihazı kullanmadan kapatmanız ve ayrıca baca taslağını inceleyerek bacayı temizletmeniz gerekir. Ariston kombi su basıncı duman mili algılama ünitesinde bir sorun görülüyorsa zaten gruplar tarafından değiştirilmiş ve sorun çözülmüştür. Ariston matis arıza kodları cihaz hermetik ise egzoz gazı sisteminde fan, elektronik kart veya gaz kesmede sorun olabilir. Bu durumda, yerinde keşif gereklidir. Ariston Solution ile iletişime geçerek destek aramanız gerekir.

Sıkça Sorulan Sorular

Ariston Matis Kombi Nasıl Sorusu en çok merak edilen sorular içerisinde yoğuşmalı kombinin nasıl çalıştığı geliyor. Özel ısı değiştiricileri olarak öğrenilen eşanjörler, baca gazı içerisindeki ısıyı aktif bir biçimde geri kazandırır. Öbür bir ifade ile sıvılar birbirine karışmadan evvel ısının fazla olandan az olana geçmesi üzerinden çalışma ilkesine sahiptir. Böylece değişik sıcaklık bedellerine sahip olan yapılarının yer değiştirmesi üzerinden operasyon gerçekleştrilir.

Ariston Matis Kombi için öncelikle sıcak su ve peteğe giden ısı için ateşleme sistemi kontrol edilmelidir. Ateşleme başka bir deyişle yanma sistemi kombi için oldukça önemli ilk adımdır. Sonra su sızdırmazlık kontrolleri yapılmalıdır. Kombi kapağı açılarak içerisinde varsa tozları temizlenir. Özellikle balkonda dışarda duran kombilerin içerisine yaprak, çöp ya da kuşların yuvalarının olduğu çok fazla görülür. Bu da kombi motoruna arıza verecek bazı vaziyetlerde yangınlara yol açabilecek vaziyettir.

Ariston Matis Yoğuşma adı kombide buğunun yoğunlaşma vaziyetidir. Yoğuşmalı tip kombiler genelde büyük dairelerde kullanılan, boyut bakımından azıcık büyük, sıcak su ve ısınma gereksinimini karşılamakta olan elektrik su ve doğalgaz ile çalışmakta olan aygıtlardır.

Ariston Matis Kombi Su Basıncı Nasıl Düşürülür sorusunun cevabı için kombiye fazla su bastığınızda, basınç 1 ile 2 bar arasında ayarlamak yerine doldurma musluğunu kapatana kadar tazyik 2,5-3 barı geçtiğinde, yüksek tazyiki düşürmek için sitemizdeki konuları okuyabilirsiniz. Web sitemizdeki konularda kombi tesisatındaki fazla basınç-barı-suyu düşürmenin en kolay 2 usulü uygulamalı biçimde açıklanmıştır. Web Sitemizdeki konuları okuduğunuzda operasyonu servis desteği olmaksızın kendiniz de uygulayabilirsiniz.

Ariston Matis Kombi ayarları teknik mevzularla arası çok iyi olmayan kullanıcılar için dışarıdan karmaşık görünen bir iştir. Yanlış bir tuşa basmaktan çekindiği için kombiyi çalıştırmayan pek çok şahıs bulunuyor. Siz de onlardan biriyseniz veya etrafınızda kombi kullanmaktan çekinen insanlar varsa bu yazıyı okuduktan sonra beğendiklerinizle de paylaşın!

Ariston Matis Kombi temizliği tek başına kapsamlı bir kombi temizliği sayılmasa da, bu sayede kombilerin kontrollerini gerçekleştirmiş olur ve güvenliklerinden emin olunmuş ve aynı zamanda ısıtma kapasiteleri çoğaldırılarak enerji tasarrufu sağlanmış olur.

Ariston Matis Genleşme tankı, imbisat tankı veya membranlı tank ismi verilen parçaların bozulmasından dolayı bir mesele yaşıyor da olabilirsiniz. 100 litre su 90 derece ısıtıldığında 4 litre kadar genişlemektedir. Kombimiz ısınmış olan ve genleşen suyu, su tankında depolamaktadır. Bu tankın içinde tazyiki dengelemek ismine membran ve azot gazı vardır. Kumpaslı olarak bakımı yaptırılmayan kombilerde tankın membranı hasar görmüş olabilir veya azot gazı eksilmiş olabilir.

Ariston Matis Kombi kullandığınız ortamdan 1 gün kadar kısa süreliğine ayrılmak durumunda kalacak ve yeniden geri dönecekseniz bu durumda kombiyi kapatmamanız gerekir. Isıtma sisteminde kombi sadece ortamı ısıtmaz. Ortamda yer alan duvarı, yeri, tavanı hatta eşyaları bile ısıtır. Kısa süreliğine evde olmadığınızda kombiyi kapatırsanız bahsettiğimiz yerler de soğuyacaktır. Yeniden kombiyi açtığınız zaman ise kapattığınızda elde edeceğiniz tasarruf sizlere yüksek oranda sarfiyat olarak geri dönecektir.

Ariston Matis Bütçenize göre satın alabileceğiniz: 4.000 TLye kadar 86 Yoğuşmalı Kombi, 4.000 TL ile 8.000 TL arası 223 Yoğuşmalı Kombi, 8.000 TL ve üzeri 57 Yoğuşmalı Kombi mevcut. En ucuz 10 Yoğuşmalı Kombi arasında 8 adet Airfel, 1 adet Baykan, 1 adet Baymak bulunuyor. En pahalı 10 Yoğuşmalı Kombi arasında 3 adet Vaillant, 3 adet Wolf, 2 adet İmmergas, 1 adet Baymak, 1 adet Alarko bulunuyor.

Ariston Matis kombi satın alınmadan önce doğal olarak çeşitli araştırmalar yapılır. Günümüzde teknolojinin çok yaygın olmasında bağlı olarak internet araştırmaları ön plana çıkar. Ürün hakkında yapılan yorumlar, ürünün özellikleri ve fiyatı gibi unsurlar ürünün satın alınıp alınmayacağı kararını etkilemektedir. Bu durum şüphesiz kombiler için de geçerlidir. Doğalgazın gün geçtikçe ülkemizin pek çok şehrinde kullanılmaya başlanması ile kombi ihtiyaçları da artmaktadır.

YORUM EKLE