Bakır Borulama Niçin Önemlidir? Bütçe ve Çevre Dostu!bakır borubilhassa iklimlendirme alanında önemi pek anlaşılamayan bir detaydır. Bakır borulama tekniğinin sektörel bazda pek konuşulmadığını görüyoruz. Bu yüzden bakır boruların özellikleri, avantajları ve klimalarda kullanımı ile ilgili mühim noktaları sizlere aktaracağız. Bu sayede bakır borunun tesisattaki önemini daha iyi anlamış olacağız ve mevzuyla ilgili aklınızdaki sual işaretlerini cevaplamış olacağız.

Öyleyse başlamış olalım.

Bakır Boruların Özellikleri ve Avantajları Nedir?

Isıtma ve soğutma sistemlerinde kullanılan borular çoğu zaman bakır borulardan yapılır. Tamam klima bakır boruları Hangi özellikleri avantaj sağlıyor?

  • Korozyon direnci yardımıyla uzun ömürlüdür.
  • Kolay biçim vermeye ve birleştirmeye yatkındır.
  • Dış etkenlerden oluşabilecek darbelere karşı tamiri oldukça kolaydır ve etkilenen yüzeyin tamiri mümkündür.
  • Yüzeyi oldukça kalitelidir.
  • Isı iletkenliği en yüksek olan elementlerden biridir.
  • Maliyet etkindir.
  • Hafifçe pilleri vardır ve azca yer kaplar,
  • Geri dönüştürülebilir özelliğinden dolayı çevre dostudur.
  • Dünya genelinde oldukça talep görüyor. Bu, güvenilirliğinin göstergelerinden biridir.

Klimalarda Niçin Bakır Boru Kullanılır?

Klimalarda bakır boru kullanılmasının temel sebebi bakır borunun ısıyı oldukça süratli iletmesidir. Aktarım süratli olduğundan elektrik tasarrufu sağlar. Ek olarak klimanın uzun süre sıhhatli bir halde çalışmasını sağlar. Bu sıhhatli operasyon yardımıyla teknik problemler en aza indirilir. Böylece bakım onarım maliyetlerinde giderlerinizi azaltarak bütçe dostu bir rol oynar.

Bakır boruların klimalarda kullanılmasının en büyük avantajlarından biri de uygulamasının kolay olmasıdır. Klima kullanıcılarına sağlamış olduğu konfor sebebiyle yetkili servisler, klima montajıde bakır boru tercih eder. Böylece klimanızı senelerce etken olarak kullanabilirsiniz.

Klimalarda Bakır Boru Çapı ve Boyu Ne Kadar Olmalıdır?

Klima bakır boruları iki birim arasındaki bağlantıyı sağlar. Bu aşamada değişik çaplar tercih edilmelidir. Klima sisteminizin performansına uygun uzunluk ve çaplarda ise, mühim farklılıklara tanık olacaksınız.

Klima bakır boru çapları Daha oldukça apartman ve ev tipi split klimalarda 15 m2 ve 25 m2 (9.000 ve 12.000) BTU klimalarda kullanılmaktadır. Bakır boru çapları 1/4 (6,35 mm) ve 3/8 (9,53 mm) inç kesitlerde mevcuttur. 40 m2 alanlar için (18.000) BTU cihazları uygundur. Bu klimalarda bu oranlar; 1/2 inç (12,7 mm ve 1/4 6,35 mm) bakır boru kullanılmaktadır. 50 m2 daha geniş alanlar için 5/8 (16,0 mm) ve 1/4 (6,35 mm) bakır boru tesisatı kullanılmaktadır.

Klima tesisatında kullanılacak bakır boru uzunluğu minimum 3 metre olmalıdır.

Klima üniteleri arasındaki mesafelerin ideal uzunluğu ve uygun bakır boru seçimi şeklinde hususlar klimanın işlevselliğini sağlamada eleştiri öneme haizdir. Bu yüzden klimanızın standardını elde eden bakır boru tesisatı için yetkili bir servisten yardım almalısınız.] }

YORUM EKLE

Ekvator Medya