Bir teknik servis sorumlusu, bir organizasyondaki en önemli unsurlardan biridir. Bu kişi, donanım ve yazılım hakkındaki soruları yanıtlama, teknik sorunları açıklama ve ürünler için destek sunma dahil olmak üzere bir dizi işlevi yerine getirir. Bazı durumlarda, bu kişiler çalışan değildir ve şirketin temsilcisi olarak hareket ederler. Ancak, bu kişilerin gerçek çalışanlar olduğu zamanlar da vardır. Görevleri arasında müşteri çağrılarını ele almak, potansiyel müşterilere sunum yapmak, yeni işe alımları eğitmek, kalite kontrol önlemlerini uygulamak ve şirket belgelerini güncellemek yer alabilir.

Teknik servis sorumlu kişisini bulmanın birkaç yolu vardır. İnternet ve sarı sayfalar genellikle en iyi kaynaklardır. İş ilanları, gazetelerde ve şirket web sitelerinde listelenmiştir. Potansiyel bir çalışan, mevcut ve eski çalışanlardan potansiyel müşteriler isteyerek de bulunabilir. Potansiyel işverenleri aramak başka bir seçenektir, ancak herkese sahada bağlantıları olup olmadığını sormak önemlidir.

Bir teknik servis yetkilisinin bir takım sorumlulukları vardır. Genellikle ürünlerle ilgili soruları yanıtlamaktan veya onlara destek sağlamaktan sorumludurlar. Bazı durumlarda, ilgili kişi müşteri sorularını da ele alabilir. Bu kişiler genellikle kendi alanları hakkında çok bilgilidir. Yüksek düzeyde teknik yeterlilik gerektiren bir ortamda çalışırlar. Konumlarında iyi bir lider olarak hizmet edebilmeleri için mükemmel iletişim becerilerine sahip olmaları gerekir.