Klima Elektrik Bağlantısı Hakkında Bilmeniz GerekenlerKlima elektrik bağlantısı Fazlaca karmaşık bilgileri içeren bir süreçtir. Bu elektrik bağlantılarına bağlı olarak ısıtma ve soğutma benzer biçimde fonksiyonları gerçekleştirir. Bu yüzden alanında uzman kişilerden yardım almak son aşama önemlidir. Bundan dolayı can ve mal güvenliğiniz için negatif sonuçlar doğuracak teknik bir işlemdir. Klima elektrik hattının doğru yapılmaması yangın benzer biçimde durumlara niçin olmakla beraber yaşamsal riskler de oluşturmaktadır. Bu yüzden ne olursa olsun uzman yardımı alarak klimanızın verimli ve işlevsel bir halde çalışmasını sağlamalısınız.

Klima Elektrik Bağlantısında Dikkat Edilmesi Ihtiyaç duyulan Kurallar

  • Klima elektrik bağlantısı ulusal düzenlemelere uygun olarak gerçekleştirilmelidir.
  • Kurulumdan sonrasında klima sigorta kısmı kolayca erişebileceğiniz şekilde ayarlanmalıdır.
  • El kitabında voltaj ve sigorta koruması yazıyor. Ev tipi klima kullanıyorsanız evinizin sigorta akım kıymeti kitapçıkta göreceğiniz temel özellikler için verilen değerlere uygun olmalıdır. Uygun değilse, yetkili bir elektrikçiden uygun amper değerinde bir sigorta bağlantısı yaptırmalısınız.
  • Belirtilen voltaj kıymeti ile şebeke voltaj kıymeti eşit olmalıdır.
  • Bir öteki mühim mevzu ise uzatma kablosu yada çoklu prizlerle bağlantı yapılmamasıdır.
  • Ek olarak kablolarda çizikler, aşınmalar yada bozulmalar var ise ne olursa olsun kablonuzu değiştirmelisiniz. Bu dikkatsizlik edilirse elektrik çarpması yaşayabilir yada klimanın hasar görmesine niçin olabilirsiniz.
  • Ayrıca ana sigortalarda ve şalterlerde lüzumlu boşluk minimum 3 mm olmalıdır.
  • Klimanızın zarar görmesini yada elektrik çarpmasını önlemek istiyorsanız, topraklama kablosunu gaz borularına, paratoner yada toprak bağlantısına bağlamayın.
  • Güç kablosu hasarlıysa, değiştirdiğinizden güvenli olun.

Klima Elektrik Bağlantısı Ne Kadar Olmalıdır?

klima güç hattı Daire içi toprak hattı olan bir buattan yada ana sigorta kutusundan alınır. Ev tipi split klimaların kablo çapı 3×2,5 mm2’dir. sadece sigorta amper değerleri farklıdır. 9.000 ve 12.000 BTU cihazlar için 16 amper gecikmesiz sigorta, 18.000 BTU için 20 amper gecikmesiz sigorta ve 24.000 BTU 25 amper gecikmesiz sigorta gerektirir.

Klima Toprak Hattı Olmadan Ne Olur?

Topraklamanın temel amacı klima kullanıcılarını ve elektrik dönem elemanlarını korumaktır. Dirimsel öneme haiz olan bu işlem, klima güç hattı yapılırken dikkatsizlik edilmemelidir. Topraklama yapılmazsa klimanın emek harcama performansı dengesiz bir seyir izleyecektir. Ek olarak klimadaki yazışma arızaları çoğunlukla yetersiz topraklama yada topraklama eksikliğinden doğar. Ek olarak elektrik çarpması yada yangın benzer biçimde canlılar üstünde büyük tesiri olan tehlikeli durumlara niçin olur.

Klima Güç Hattını Kim Yapar?

klima güç hattı İster alanında uzman bir elektrikçiye ister klima teknik servisine yaptırabilirsiniz. Bu durumda klima tesisatlarında, evinizdeki elektrik tesisatından gelen kabloyu klimanın yanına koyacağınız şaltere kadar yapabilirsiniz. Bunun için uzman bir elektrikçiye yaptırmalısınız. Sadece klimanın yanına yerleştirilen switch ile ürün arasındaki bağlantıları yapabilmek için, klima servisi Ekiplerden ihtiyacınız olan yardımı alabilirsiniz.

Yetkili servis almak için bizimle iletişime geçin.] }

YORUM EKLE

Ekvator Medya