Klima Isıtmıyor mu? Servis Öncesi 7 Ergonomik Çözüm!klima niçin ısıtmıyor yada klima ısıtmıyor Bu benzer biçimde problemler, kışın pek oldukca klima kullanıcısının karşılaşmış olduğu sorunlardır. Kış aylarının olmazsa olmaz aletlerinden kabul edilen klima, çeşitli sebeplerden dolayı bu arızayı verebilmektedir. Klimanız sıcak hava üflemiyorsa, nedenine daha yakından bakalım.

Klima niçin ısıtmıyor? İşte Nedenler

Klimayı ısıtmama sebepleri Üstünde durarak mevzuyu daha iyi idrak etmek teknik servis öncesi yapacağınız işlemleri kolaylaştıracaktır. Bunun birkaç ihtimaller içinde sebebi hakkında konuşalım.

 • Klima gazının olması gerekenden azca yada oldukca olması ısınma sorunları yaşayabilirsiniz.
 • Klimanızın kompresöründe bir arıza
 • Bakır boru hattında ezilme yada kırılma.
 • Klima denetim arızası.
 • Klimanın iç ve dış birim fanlarından meydana gelen bir arıza.
 • Klima kondansatöründe bir arıza.
 • İç birim ve dış birim çekirdeğinin yada filtresinin kirlenmesi, ısınmayı önler.
 • klima ısı ayarı doğru ayarlanmamış.
 • Arızalı klima sensörleri

Yukarıdaki nedenlerden bazıları teknik aksaklıklardan meydana gelmektedir. Bunun için teknik servis kontrolleri gereklidir. Sadece bazı arızalar teknik servise gereksinim duyulmadan giderilebilir. Bu yüzden teknik servis öncesi 7 ergonomik çözümden bahsedelim.

Klima Servisi Öncesi 7 Ergonomik Çözüm

Klima ısıtmıyor mu? Sorusuna lüzumlu cevapları bulduktan sonrasında bu noktalardan bazılarının çözümlerini aktaracağız. Klimayı ısıtmama problemi her kullanıcının izleyeceği birkaç yöntemle ergonomik bir halde çözülebilir. Fakat bu yolları denerseniz ve çözüm eğer olmazsa problem kesinlikle teknik bir arızadır. Bu durumda teknik servisten lüzumlu ustalaşmış desteği almalısınız.

 1. Klimayı Isıtma Moduna Alın

Klima ısıtma modu Açık değilse, ilkin açmalısınız. Yanlış ayarda çalıştırıldığı için problem olabilir. Bunun için klimanızın uzaktan kumandasındaki “Güneş” yada “Isı” sembolünü seçin. Böylece ısıtma modunu etkinleştirirsiniz.

 1. Klimanın Sıcaklığını Doğru Ayarlayın

Ayarlamanız ihtiyaç duyulan ısı ayarı ortam sıcaklığından yüksek olmalıdır. Bunu ortam sıcaklığına nazaran ayarlamak oldukca kolaydır. Klimanın ana işlevi, ortam sıcaklığına nazaran ısıtma sağlamaktır. Bu yüzden ortam sıcaklığından daha düşük bir ısı ayarlanırsa ortamın ısınmaması sağlanır.

 1. Dış Ünitenin Etkin olup olmadığını deneyin

Klima dış ünitesi etken ise ısınma problemi açısından parçalarda sorun olabilir. Eğer devreye girmiyorsa klimanızın elektronik olarak bloke bulunduğunu belirtelim. Bunun için klimayı sıfırlamanız gerekir. Cihazın enerjisini kapatın ve 10 dakika bekleyin. Sonrasında yine açın.

 1. Odada açık kapı ve pencere olmamalıdır.

Kolay bir durum benzer biçimde görünse de odada açık kapı yada pencere var ise klima istenilen ısıtmayı sağlayamaz. Bu bölgeleri kapatırsanız hem elektrikten tutum etmiş olmuş olursunuz hem de klimanızın ısıtma fonksiyonunu hızlandırmış olmuş olursunuz.

 1. Klima Hava Girişlerini Açma

Klimanın hava girişlerinin açık olması için klimanın önünde herhangi bir eşya olmaması gerekir. Klimayı asla kapatmayın. Hava akışının rahat çalışabilmesi için ön kısım açık olmalıdır.

 1. Klimanın Yön Kanatçığı Aşağıya Doğru Olmalıdır

Isıtma modunda çalışan bir klimanın önünde bulunan yönlü kanatçık yönü aşağı doğru olmalıdır. Bu yön yukarı olduğunda ısıtma işlemini geciktiririz. Bu yüzden yönlü yüzgeci aşağıya doğru getirmeniz gerekir.

 1. Hava Filtreleri Temiz Olmalıdır

Klimaların ön kısmında hava temizleme filtreleri bulunmaktadır. Bu hava filtrelerinin rutin olarak bakımını ve temizliğini yapmanız gerekir. Kirli bir hava filtresi ısınmayı engelleyebilir. Bu süreç klima bakımı Yazımızı okuyarak kendiniz yapabilirsiniz.

Yukarıdaki adımları uygulamanıza karşın çalışmıyorsa, problem teknik bir arızadır. Bunun için teknik servisimizden lüzumlu ustalaşmış desteği alabilirsiniz.

Öteki blog yazılarımızı okumak için tıklayın.] }

YORUM EKLE

Ekvator Medya