Klima Sızıntısının Sebepleri? Başarısızlığın Bu Nedenlerine Dikkat!klima sızdırıyor Klima kullanıcılarının karşılaşmış olduğu arıza sebeplerinden biridir. Ilk olarak klimalar iç birim ve dış birim olmak suretiyle iki parçadan oluşur. Bu parçaların her ikisinde de su sızdırma yada damlama problemi var. Sadece klimanın dış ünitesinin su sızdırmasının düzgüsel bulunduğunu baştan belirtmek gerekir. Sadece, iç birim su sızdırıyorsa, bu bir arıza nedenidir.

Bu yüzden, iki birimin gerekçeleri ayrı ayrı ele alındığında, klima sızdırıyor Sorunların kaynağından bahsedelim.

Klima Dış Ünitesinde Su Sızıntısı

Klima dış birim su sızıntısı Her şeyden ilkin, bu bir arıza sebebi değildir. Bu sebeple klimanın sistemli çalışmasının bir sonucudur. Yazın ve kışın ısıtma ve soğutma yaparken klimanın dış ünitesinden su sızdırıyor. Bunu iki durum açısından ele alalım.

Klimaların soğutma modunda emek verme prensibini iç ünitedeki nemi tahliye etmek olarak tanımlayabiliriz. Bu yüzden bakır boruların bağlantı elemanlarında havadaki rutubet oranında yoğuşma meydana gelir. Bu yoğuşma su akışına niçin olur. Dolayısıyla bu düzgüsel bir durumdur ve bir arıza sebebi değildir.

Klimanın Isıtma Modunda Dış Üniteden Su Sızıyor

Klimayı kurduğunuz dış ortam sıcaklığı 0°C’nin altına düşerse dış ünitede donma meydana gelir. Bu yüzden klima donmanın geçebilmesi için emek verme sistemini değiştirir. Böylece dış üniteye sıcak hava gönderir. Bu sebeple gönderilmiş olduğu sıcak hava ile buzlanmayı çözer. Bu da su sızıntısına niçin olur. Kısaca defrost dediğimiz klimanın dış ünitesinin buzunu çözmek için klima su akıtır ve buzu çözer. Dolayısıyla bu bir arıza değil, düzgüsel bir durumdur.

Sadece dış ünitede klima su sızdırmıyor Bu şekilde bir durum var ise, arızanın sebebi bu olabilir. Klima doğru şekilde kurulmazsa, klimanın dış üniteden su sızdırmamasına niçin olur. Bu yüzden derhal teknik servise başvurmalısınız.

Klima İç Ünitesinde Su Sızıntısı

Klima iç ünitesinden su sızıyor bu düzgüsel değil. Bu şekilde bir durum, bir arıza meydana geldiğini izah edebilir. Peki klimanın iç ünitesi niçin su sızdırıyor? Bunun birkaç sebebi olabilir. Bunlar:

 • Klima eksikliği
 • Klima gazının fazla olması sebebiyle tazyik yükselir ve su akışına niçin olur.
 • İç ünitede denge olmayabilir. Bu, montajın doğru yapılmadığını izah edebilir. Bu şekilde bir durumda kesinlikle montajın yine yapılması gerekmektedir.
 • İç mekan çekirdeğinin kirlenmesi
 • Tahliye hortumu tıkalı ise tahliye olamadığı için suyu geri sızdırıyor anlamına gelir.
 • Boşaltma hortumunda delik
 • İç ünitedeki su haznesi tıkalı yada deliği var
 • İç ünitenin plastik gövdesinde çatlak
 • Tahliye hortumunun aşağı doğru eğimi
 • İç birim fanında bir arıza meydana geldi
 • İç ünitede buzlanma

Klima Teknik Servis Desteği Alın

Bu şeklinde durumlarda arızaların kati nedenlerini tespit edebilmek için klima teknik servisinden yardım almalısınız. Bu sebeple arızanın doğru tespiti ve muayenesi uzmanlar tarafınca yapılmalıdır. Böylece mümkün olan en kısa sürede, işlevsel ve ergonomik bir halde. klima sızdırıyor Problemi çözeceğiz.

Klima bakımı ve teknik destek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Klima bakımı nedir? Iyi mi yapılmalı? Şimdi blog yazımızı okuyun.] }

YORUM EKLE

Ekvator Medya