Teknik Servis

Klima Soğutmuyor Ne Yapmalıyım? *2021 Kesin Çözümü

Sıcak, yapışkan bir yaz öğleden sonra arabanızı hiç gözetimsiz bıraktıysanız, AC’nizin sizi ne kadar terlettiğini bilirsiniz. Evaporatör bobini otomatik klima ünitenizin içini ısıtırken, bobinleri odaya soğuk hava getirmek için genişler. Evinizi birkaç saat gözetimsiz bırakmaya gittiğinizde, klimanızın sizi daha da terlettiğini fark ediyorsunuz.

Klima Soğutmuyor Ne Yapmalıyım

Bunun nedeni, ısı pompasının otomatik klima sisteminizdeki artan sıcaklıklara tepki vermesidir. Klima soğutmuyor ne yapmalıyım? Daha da kötüsü, dış ünite olması gerektiği gibi soğutmuyor. Kondenser ünitesi, klimanızın gelen havayı iç ünitedeki serpantinlere ulaşmadan önce soğutan parçasıdır. Bir ısı pompası, ısının geldiği yerden farklı bir konumdan ısıyı aktararak kangalları soğutur. Bataryalar dış ortamdan ısı aldığı için fazla mesai yapmaya ve eşit ısı üretmeye devam ederler.

Klima Soğutmuyor Isıtmıyor

Isı pompanız ayrıca dış üniteye ne zaman başlayıp kapanacağını bildirmek için bir termostat kullanır. Klima soğutmuyor ısıtmıyor Termostat tipik olarak bir metal alaşımdan veya seramikten yapılır. Alüminyum veya bakır bazlı bir termostat, klimanızın tutarlı bir soğutma sıcaklığını korumasına izin verirken, metal ünite ısı pompasının açılıp kapanmasına izin verir. Termostat, mükemmel oda sıcaklığını korumak için dış üniteye ne zaman açılıp kapanacağını söyler. Klima soğutmuyor Termostat olmadan, klimanız sabit bir oda sıcaklığını koruyacak ve ısı pompası iç ünitenizi soğutmak için sürekli olarak devreye girecektir.

Klima Soğutmuyor

Birçok üreticinin artık HVAC uygulamaları için yüksek performanslı soğutucu akışkanlar ürettiğini bilmek faydalı olabilir. HVAC bayiniz, hangi soğutucu akışkanların eviniz için en iyi sonucu vereceğini size söyleyecektir. Klima soğutmuyor su akıtmıyor bu yeni yüksek performanslı soğutucu akışkanların bazılarının kullanmak için gelişmiş, özel bir yoğuşma sistemi gerektireceğini bilmek önemlidir. Bu sistemler eski soğutucu akışkanlara göre daha yüksek basınç gerektirir ve bu da soğutucuyu daha maliyetli hale getirir. Evinizde bir HVAC sisteminiz varsa, yüksek performanslı bir soğutucu akışkanın eklenmesi uzun vadede paradan tasarruf etmenizi sağlayabilir.

Klima Soğutmuyor Su Akıtmıyor

Yeni bir yüksek performanslı soğutucu akışkanın güzel bir örneği Freon’dur. Klima soğutmuyor su akıtmıyor Freon yıllardır ortalıkta, ancak ancak son zamanlarda üreticiler onu endüstriyel soğutma ünitelerinde verimli bir şekilde kullanmaya başladılar. Freon, bir soğutma teknesi içinde yuvarlanmak üzere yapılmış minik kabarcıklardan yapılmıştır. Bu benzersiz tasarım, havanın kazan içinde hareket etmesini sağlarken soğutma etkisi sağlar. Kazan soğudukça, balon büyük miktarlarda soğutulmuş gaz açığa çıkararak çöker.

Klima Soğutmuyor Arçelik

Bu işlem, Freon’u hızlı bir şekilde sıvı hale ısıtır ve bu, ısıtma ve soğutma sisteminiz tarafından verimli bir şekilde kullanılabilir. Freon, geleneksel soğutuculardan daha az enerji kullandığından, elektrik faturanızda tasarruf etmenizi sağlar. İç mekan klimanız da bu yeni teknolojinin verimliliğinden faydalanabilir. İç ünitenizin sıcaklığı korumak için çok çalışması gerekmediğinden, daha düşük bir sıcaklıkta çalışabilecek ve bu nedenle ısıtma ve soğutma maliyetlerinizi düşürecektir.

Klima Soğutmuyor Dış Ünite Çalışmıyor

İç mekan klima sisteminize eklenebilecek bir diğer yeni soğutucu akışkan, yüksek verimli partikül hava filtresidir. Partikül hava filtresi, küçük toz partiküllerini ve diğer zararlı alerjenleri yakalamak için tasarlanmıştır. Hava filtresi, zararlı alerjenleri hava sisteminizden uzak tutarak solunum problemlerinizi ve alerjilerinizi azaltmaya yardımcı olur. Bu, HVAC sisteminizin ne kadar iyi çalıştığı üzerinde muazzam bir etkiye sahip olabilir.

Klima Soğutmuyor ve Isıtmıyor

Klimanız bobinleri soğutmak için bir Freon veya seramik disk kullanıyorsa, verimli bir değiştirme, yüksek verimli partikül hava filtresidir. Hava filtresi, Freon ve Seramik Silindirin yerini alacak ve merkezi klimanız için mükemmel bir katkı olacaktır. Bu filtreler çok sayıda şirket tarafından yapılır ve performansları değişiklik gösterir. Boyutuna, verimliliğine ve fiyatına göre iyi bir derecelendirmeye sahip bir ürün seçmek isteyeceksiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Klima Soğutmuyor Kombi Nasıl Sorusu en çok merak edilen sorular içerisinde yoğuşmalı kombinin nasıl çalıştığı geliyor. Özel ısı değiştiricileri olarak öğrenilen eşanjörler, baca gazı içerisindeki ısıyı aktif bir biçimde geri kazandırır. Öbür bir ifade ile sıvılar birbirine karışmadan evvel ısının fazla olandan az olana geçmesi üzerinden çalışma ilkesine sahiptir. Böylece değişik sıcaklık bedellerine sahip olan yapılarının yer değiştirmesi üzerinden operasyon gerçekleştrilir.

Klima Soğutmuyor Kombi için öncelikle sıcak su ve peteğe giden ısı için ateşleme sistemi kontrol edilmelidir. Ateşleme başka bir deyişle yanma sistemi kombi için oldukça önemli ilk adımdır. Sonra su sızdırmazlık kontrolleri yapılmalıdır. Kombi kapağı açılarak içerisinde varsa tozları temizlenir. Özellikle balkonda dışarda duran kombilerin içerisine yaprak, çöp ya da kuşların yuvalarının olduğu çok fazla görülür. Bu da kombi motoruna arıza verecek bazı vaziyetlerde yangınlara yol açabilecek vaziyettir.

Klima Soğutmuyor Yoğuşma adı kombide buğunun yoğunlaşma vaziyetidir. Yoğuşmalı tip kombiler genelde büyük dairelerde kullanılan, boyut bakımından azıcık büyük, sıcak su ve ısınma gereksinimini karşılamakta olan elektrik su ve doğalgaz ile çalışmakta olan aygıtlardır.

Klima Soğutmuyor Kombi Su Basıncı Nasıl Düşürülür sorusunun cevabı için kombiye fazla su bastığınızda, basınç 1 ile 2 bar arasında ayarlamak yerine doldurma musluğunu kapatana kadar tazyik 2,5-3 barı geçtiğinde, yüksek tazyiki düşürmek için sitemizdeki konuları okuyabilirsiniz. Web sitemizdeki konularda kombi tesisatındaki fazla basınç-barı-suyu düşürmenin en kolay 2 usulü uygulamalı biçimde açıklanmıştır. Web Sitemizdeki konuları okuduğunuzda operasyonu servis desteği olmaksızın kendiniz de uygulayabilirsiniz.

Klima Soğutmuyor Kombi ayarları teknik mevzularla arası çok iyi olmayan kullanıcılar için dışarıdan karmaşık görünen bir iştir. Yanlış bir tuşa basmaktan çekindiği için kombiyi çalıştırmayan pek çok şahıs bulunuyor. Siz de onlardan biriyseniz veya etrafınızda kombi kullanmaktan çekinen insanlar varsa bu yazıyı okuduktan sonra beğendiklerinizle de paylaşın!

Klima Soğutmuyor Kombi temizliği tek başına kapsamlı bir kombi temizliği sayılmasa da, bu sayede kombilerin kontrollerini gerçekleştirmiş olur ve güvenliklerinden emin olunmuş ve aynı zamanda ısıtma kapasiteleri çoğaldırılarak enerji tasarrufu sağlanmış olur.

Klima Soğutmuyor Genleşme tankı, imbisat tankı veya membranlı tank ismi verilen parçaların bozulmasından dolayı bir mesele yaşıyor da olabilirsiniz. 100 litre su 90 derece ısıtıldığında 4 litre kadar genişlemektedir. Kombimiz ısınmış olan ve genleşen suyu, su tankında depolamaktadır. Bu tankın içinde tazyiki dengelemek ismine membran ve azot gazı vardır. Kumpaslı olarak bakımı yaptırılmayan kombilerde tankın membranı hasar görmüş olabilir veya azot gazı eksilmiş olabilir.

Klima Soğutmuyor Kombi kullandığınız ortamdan 1 gün kadar kısa süreliğine ayrılmak durumunda kalacak ve yeniden geri dönecekseniz bu durumda kombiyi kapatmamanız gerekir. Isıtma sisteminde kombi sadece ortamı ısıtmaz. Ortamda yer alan duvarı, yeri, tavanı hatta eşyaları bile ısıtır. Kısa süreliğine evde olmadığınızda kombiyi kapatırsanız bahsettiğimiz yerler de soğuyacaktır. Yeniden kombiyi açtığınız zaman ise kapattığınızda elde edeceğiniz tasarruf sizlere yüksek oranda sarfiyat olarak geri dönecektir.

Klima Soğutmuyor Bütçenize göre satın alabileceğiniz: 4.000 TLye kadar 86 Yoğuşmalı Kombi, 4.000 TL ile 8.000 TL arası 223 Yoğuşmalı Kombi, 8.000 TL ve üzeri 57 Yoğuşmalı Kombi mevcut. En ucuz 10 Yoğuşmalı Kombi arasında 8 adet Airfel, 1 adet Baykan, 1 adet Baymak bulunuyor. En pahalı 10 Yoğuşmalı Kombi arasında 3 adet Vaillant, 3 adet Wolf, 2 adet İmmergas, 1 adet Baymak, 1 adet Alarko bulunuyor.

Klima Soğutmuyor kombi satın alınmadan önce doğal olarak çeşitli araştırmalar yapılır. Günümüzde teknolojinin çok yaygın olmasında bağlı olarak internet araştırmaları ön plana çıkar. Ürün hakkında yapılan yorumlar, ürünün özellikleri ve fiyatı gibi unsurlar ürünün satın alınıp alınmayacağı kararını etkilemektedir. Bu durum şüphesiz kombiler için de geçerlidir. Doğalgazın gün geçtikçe ülkemizin pek çok şehrinde kullanılmaya başlanması ile kombi ihtiyaçları da artmaktadır.

YORUM EKLE