Klimada Alüminyum Tesisatının Zararları!Klimadaki alüminyum tesisatın zararları ve bakır boru ile farklılıkları sıkça tartışılmaktadır. O şekilde ki bakır boruların görünümü ile alüminyum montajı noktasında insanların kafasında sual işaretleri oluşuyor. Alüminyum kullanım alanlarına bakılırsa yararlı ve zararı olan özelliklere haizdir. Sadece iklimlendirme sistemleri noktasında bakır boruları tercih etmenin daha doğru olduğu söyleniyor. Peki, klimada alüminyum montajı hakikaten zararı olan mı yoksa faydasız mı?

Çoğu zaman ısıtma, soğutma ve iklimlendirme sistemlerinde kullanılan borularda bazı özelliklere bakarız. Bu temel özellikler; yüksek korozyon direnci, şekillendirme ve birleştirme kolaylığı, borunun yüzey kalitesi (temiz ve pürüzsüz) ve termal iletkenlik. Bundan dolayı klima tesisatında bu özelliklere uygun boru kullanılması maksimum yarar sağlar. Hangi borular bu özellikleri sağlar? Şimdi buna bakalım.

Klimada Bakır Boru ve Alüminyum Boru Arasındaki Fark

Klimada alüminyum montajıbakır borulardan daha azca. Bunun birden fazla sebebi var. Mesela alüminyum boruların mekanik dayanım özellikleri daha zayıftır. Bağlanırken yumuşak lehim, sert lehim ve kaynak tekniklerine uygun değildir. Bu durum soğutma sektöründe alüminyum kullanımını azaltmıştır.

Yukarıdaki klima sistemlerinde aradığımız tüm temel özellikleri karşılayan tek boru bakır borulardır. Zira:

  • Yüksek ısı iletkenliğine haizdir.
  • Lehimleme, lehimleme ve kaynaklama daha kolaydır.
  • Korozyona alüminyumdan daha dayanıklıdır.
  • Daha kolay şekillendirme özelliğine haizdir.
  • Yüksek sızdırmazlık özelliğine haizdir.

Bakır boruların bu özellikleri alüminyumdan ilkin gelir. Alüminyum, zararı olan olmaktan fazlaca dayanıklılık ve işçilik açısından dezavantajlara haizdir. Bundan dolayı klimalarda çoğu zaman bakır boruların tercih edildiğini görüyoruz.

Bakır Boru mu Alüminyum Boru mu?

Klima tesisatında hangi boru tipinin tercih edilmesi gerektiği önemlidir. Bu tercih hakkında size birazcık informasyon vereceğiz. O süre hangisinin daha doğru bulunduğunu anlayacaksın.

Klimanızın daha verimli çalışmasını istiyorsanız kullanacağınız boruların ısı iletkenliğinin yüksek olması gerekir. Bunun için bakır boru alüminyum boruya bakılırsa daha avantajlıdır.

korozyon direnci klimada alüminyum tesisatın zararları nokta önemlidir. Bunu gaz kaçağı örneği üstünden söyleyebiliriz. Alüminyumda korozyon direnci bakırdan daha düşüktür. Bu da bilhassa daha nemli bölgelerde erken dönemde gaz kaçağı olasılığını artırır.

Alüminyum bakırdan daha kırılgan bir yapıya haizdir. Bakır borular daha esnek ve kolay şekillendirilebilen bir yapıya haiz olduklarından kırılmaya karşı daha dirençlidirler.

Klimada Niçin Alüminyum Sıhhi Döşem Kullanıyorlar?

Bakır borunun klimada daha avantajlı olduğundan bahsetmiştik. Fakat montaj noktasında da alüminyum kullanıyorlar. Bunun temel sebebi maliyet açısından avantajıdır. Alüminyum bakırdan daha azca maliyetlidir. Bu kullanım oranını arttırır.

Aslen sektörde bazı yanıltıcı satışlar var. Alüminyum bakır kaplama yaparlar ve bakır boru olarak piyasaya sürerler. Bu aşamada daha bilgili olmak gerekiyor. Klimada alüminyum montajı Çoğu zaman uzun soluklu dayanıklılık isteyenlerin tercihleri ​​içinde yer almaz. Bundan dolayı, bu şekilde bir aldatmaca ile karşı karşıya kalabilirsiniz. bakır boru Daha maliyetli olmasına karşın uzun solukta dayanıklılık ve verimlilik açısından doğru seçimdir.

Klima Keşfi ve Kurulumu hakkında daha çok informasyon almak için bizimle iletişime geçin.] }

YORUM EKLE

Ekvator Medya