Klimanın İcadı ve TarihçesiTarihsel olarak insanoğlu serinlemek yada ısınmak için birçok yönteme başvurmuşlardır. Klimanın icadı Eskiden insanoğlu serinlemek için kapılara ıslak bez koymak, vantilatörlerin önüne buz koymak şeklinde ilkel yöntemler kullanıyorlardı.

1500’lerde Leonardo Da Vinci klimanın icadı Etkili bir iş çıkarmıştı. Milan Dükü’nün karısı olan patronu için odasını soğutmak için su ve kimi zaman de kölelerle çalışan bir fan sistemi kurdu. Bu sistem eskiden günümüzde kullanılan klimanın işlevini yerine getirirdi. Sadece Vinci, klimanın emek harcama sistemini benimsemediği için tarihteki ilk fan olarak yerini aldı. Bu sistem, kapalı bir ortamın havasını otomatikman değiştirmeye yönelik ilk girişimdir.

daha oldukca klimanın icadı 1902 senesinde Willis Carrier tarafınca gerçekleştirilmiştir. Bu buluş günümüzde kullandığımız klimaların işlevini tam olarak yansıtan bir buluş olmuştur. Böylece WillisCarrier, klimanın mucidi olarak tarihe geçmeyi başardı. Ek olarak 1911 senesinde havanın ısı, rutubet ve ısı koruma oranlarını göstererek iklimlendirme hesaplamalarının temelini oluşturan psikrometrik tabloyu buluş etti.

Pek oldukca bilim insanı bir ortamı ısıtmak yada soğutmak üstünde çalıştı sadece Carrier’a kadar asla kimse bu alanda başarıya ulaşmış olamadı. Carrier, çalmış olduğu Buffalo Forge Company’de yapmış olduğu çalışmalarla ısıtma maliyetlerini mühim seviyede azaltarak ilgi odağı olmayı başardı. Bu başarı onu kısa sürede firmanın araştırma ve geliştirme komisyonunun başına getirdi.

Bir matbaada meydana getirilen baskı işleri, ortam sıcaklığında değişikliklere niçin olarak baskı standardını düşürüyordu. Basımevi, bu problemi çözmek için Carrier’ın şirketine başvurdu. Böylece Carrier, bir ortamın sıcaklığını durağan(durgun) tutacak bir aygıt geliştirmeye başladı. Bugün evlerimizde kullandığımız klimaların babası, yapmış olduğu emekler sonucunda ortalama 30 ton ağırlığında devasa bir ürün ortaya çıkarmış. Bu ürünü çalmış olduğu şirkette geliştirdi.

1920 senesinde Carrier, odadaki sıcaklığı dengeleyen ve hava sirkülasyonu elde eden bir sistem geliştirdi. klima üretilmiş ve patentlidir. Bu klima ilk kez bir beyaz perdede kullanıldı. Bu klima Başarıya ulaşmış olunca birçok beyazperde ve tiyatro şeklinde insanların toplandığı kapalı ortamlarda kullanılmaya başlandı.

Klimanın icadı1930 senesinde Thomas Midgley’nin soğutmada freon sistemini geliştirmesi ile bir sonraki aşamaya taşınarak klima pazarının temelleri atılmıştır. Bu girişimle ilk kez konutlar için klima üretildi. bugün kullanılan split klimalar Carrier’ın üstün zekası ve Midgley’nin işlerindeki başarısı yardımıyla 1950’den beri konutlarda kullanılmaktadır.

KlimaGeçmişte, her insanın evine konamayacak kadar pahalı ve lüks kabul edilen bir cihazdı. sonradan geliştirildi inverter klima Teknolojisi yardımıyla klimaların kullandıkları enerjiden tutum etmeleri sağlanmıştır. Böylece klimaların kullanılmadığı günümüz iş yeri ve evleri neredeyse var olmayan seviyelere indirilmiştir.] }

YORUM EKLE

Ekvator Medya